12 kwietnia 2020 Dawid Michalski 0 Komentarze

Coraz częściej wiele osób pytana nas ile kosztuje rozwód? Jakie są koszty? Kiedy pojawią się pierwsze wydatki? Oraz co jeżeli nie posiadam żadnych środków finansowych?

Rozwód, jak większość spraw sądowych generuje pewne koszty, na które składają się opłaty i wydatki. Niektóre z nich, musimy ponieść już na etapie składania pozwu, a inne mogą powstać w toku postępowania sądowego lub po jego zakończeniu.

Pierwszą opłatą przy rozwodzie, to opłata od pozwu. I tutaj, koszt takiej opłaty to 600 złotych. Wpłaty wskazanej opłaty można dokonać przelewem na rachunek bankowy sądu lub w kasie sądu. Przy czym, składając pozwem, należy pamiętać również o dodatkowych kosztach niesądowych takich jak m.in. koszty odpisów aktów stanu cywilnego.

Kolejne koszty, które mogą powstać w toku postępowania, to koszty związane m.in. z tym czego się domagamy lub złożonymi wnioskami dowodowymi, których przeprowadzenia żądamy. Warto o tym pamiętać, bowiem od ich uiszczenia czasami może być uzależniona decyzja sądu, co do zgody na ich przeprowadzenie.

Natomiast, uspakajać, nieuiszczenie kosztów sądowych nie przekreśla jeszcze możliwości złożenia pozwu czy przeprowadzenia konkretnego dowodu. W momencie składania pozwu możemy bowiem wnioskować o zwolnienie w całości lub w części z kosztów sądowych. Wniosek taki możemy również złożyć w toku postępowania sądowego. Dzięki temu, nawet nasza trudna sytuacja finansowa nie zawsze musi być przeszkodą w podjęciu tej trudnej decyzji.

Nie są to oczywiście wszystkie koszty, które mogą powstać w związku z postępowaniem rozwodowym. Często bowiem zależy to od charakteru danej sprawy. Stąd, w toku postępowania sądowego mogą powstać również inne, niewymienione powyżej koszty, które możemy być zobowiązani ponieść.

Masz pytania lub wątpliwości? Napisz lub zadzwoń do nas, postaramy się Ci pomóc.

Zapraszamy również na AbonamentyPrawnenasz Fanpage oraz Linkedin.

Ile kosztuje rozwód? was last modified: 24 maja, 2020 by Dawid Michalski