Gdzie złożyć pozew o rozwód?

14 kwietnia 2020 Dawid Michalski 0 Komentarze

Po publikacji wpisu koszty rozwodu dostaliśmy garść kolejnych pytań dotyczących m.in. tego, jak oraz gdzie należy złożyć pozew o rozwód? We wpisie tym mówiliśmy o tym jakie są koszty rozwodu. Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji go przeczytać, zapraszamy do lektury.

Przypominamy, że jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. W tym celu należy przygotować pozew o rozwód i złożyć go do właściwego sądu.

A który sąd jest właściwy do rozpoznania tego typu sprawy? 

Sądem właściwym do rozpoznania sprawy o rozwód będzie zawsze sąd okręgowy.

Co również ważne, pozew o rozwód kieruje się do sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd okręgowy miejsca zamieszkania strony pozwanej. Natomiast, gdyby i tak nie udało się określić sądu właściwego, to sądem właściwym będzie sąd miejsca zamieszkania powoda.

Gdy już określimy właściwość sądu okręgowego, pora ustalić gdzie znajduje się dany sąd okręgowy, do którego planujemy złożyć pozew. Tutaj pomocna może okazać się strona Ministerstwa Sprawiedliwości (wykaz sądów), na której znajdziemy wykaz sądów powszechnych wraz z ich stronami internetowymi.

Po ustaleniu adresu sądu okręgowego, kolejną czynnością jest skompletowanie pozwu oraz jego złożenie w sądzie.

W kolejnym wpisie zostanie opisane jak złożyć pozew o rozwód.

A jeżeli masz pytania lub wątpliwości? Napisz lub zadzwoń do nas, postaramy się Ci pomóc.

Zapraszamy również na AbonamentyPrawnenasz Fanpage oraz Linkedin.

Gdzie złożyć pozew o rozwód? was last modified: 24 maja, 2020 by Dawid Michalski